مبدل استخر و جکوزی

مزیت مبدل استخر استیل ترموپول

 

همانگونه که در سالهای اخیر شاهد هستیم ، نوع جدیدی از مبدل های حرارتی جهت گرمایش استخر، جایگزین مبدل های مسی طرح قدیم شده اند . ما در اینجا به چند مزیت مبدل های استخری جدید (استیل) نسبت به مبدل های قدیم (مسی) می پردازیم.

 

از نظر رسوب و خوردگی

 

  • مبدلهای طرح جدید بجای مس و آهن ، کاملا از جنس استنلس استیل ساخته می شوند. بنابراین آب استخر بروی قطعات آن خوردگی خاصی ایجاد نخواهد کرد.
  • چسبندگی رسوب برروی سطوح استیل بسیار کمتر از مس می باشد. لذا داخل لوله های استیل کمتر دچار رسوب گرفتگی می شوند. بنابراین راندمان حرارتی مبدل استیل تا مدت بیشتری حفظ شده و کاهش نمی یابد.
  • در هنگام سرویس کویل مسی  ، حتما باید آنرا توسط اسید شستشو شود که اینکار نیز به خوردگی بیشتر لوله ها منجر می شود. اما در موارد زیادی ، رسوب مبدلهای استیل بدون استفاده از اسید و فقط با ضربه های کوچک از سطوح آن جدا می شود.
  • در مبدلهای مسی ، تجمع رسوب در قسمت خم لوله ، باعث گرفتگی داخل آنها می شود و همانطور که می دانیم ، تمیز کردن داخل یو ها بسیار مشکل بوده و با ابزار خاصی انجام می شود. اما در مبدلهای استیل ، بعلت صاف بودن لوله ها این مشکل وجود نداشته و عملیات تمیز کاری براحتی انجام می شود.

 

مبدل حرارتی استخر

 

از نظر راندمان حرارتی 

 

  • اما آنچه در طراحی این مبدل ها بسیار مهم می باشد ، کاروگیت یا شیاردار بودن لوله هاست که به بالا رفتن راندمان حرارتی آنها منجر می شود.  در نتیجه مبدل های استیل کوچکتر و سبکتر از مبدل های مسی می باشند.
  • از طرفی بعلت شیاردار بودن لوله های استیل ، همیشه جریان مغشوش بوده و بنابراین داخل لوله ها رسوب کمتری تشکیل می شود.
  • درست است که ضریب انتقال حرارت مس بالاتر از استیل است. اما همانطور که در موارد بالا گفته شد ، عامل رسوب تاثیر خاصی در داخل لوله های استیل شیاردار ندارد. بنابراین می توان در طراحی آن قطر لوله ها را کمتر در نظر گرفت و در عوض تعداد آنها را زیاد کرد. این کار به افزایش ناگهانی راندمان و کوچک شدن مبدل منجر می شود . در نتیجه نصب مبدل استیل بخاطر وزن کمتر آن بسیار راحت بوده و در موارد زیادی ، قیمت آن نسبت به مبدل مسی با ظرفیت مشابه کمتر می باشد.

 

شرکت مبدل سازان مبنا تولید کننده انواع مبدل های حرارتی استخر و جکوزی تمام استیل با برند ترموپول می باشد.تمامی مبدل های ترموپول از لوله های استیل شیاردار بدون درز با ضخامت یک میلیمتر تولید می شوند.

 

می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و کاتالوگ اینجا کلیک کنید.