,

سختی گیر رزینی


سختی گیر رزینی ، محاسبه سختی گیر و قیمت سختی گیر

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی (Water Softener) مخزنی است حاوی ماده شیمیایی رزین (RESIN) كه املاح آهکی یا  كربنات كلسیم محلول در آب را بصورت شیمیایی می کاهد. این کاهش سختی ،موجب عدم رسوب گذاری در انواع تجهیزات تاسیساتی نظیر دیگ های بخار ، برج خنک کننده و مبدل های حرارتی و کم نشدن راندمان آنها خواهد شد. البته در سیسمتهای تبرید و برج خنك كن ها نیز کاربرد فراوانی دارد.

ما در این مقاله سعی خواهیم کرد به معرفی انواع سختی گیر ، انواع رزین سختی گیر ، انواع لوله کشی سختی گیر ،طریقه محاسبه ظرفیت سختی گیر و محاسبه مقدار رزین سختی گیر ب‍‍پردازیم و در نهایت لیست قیمت سختی گیر را در اختیار شما کاربر گرامی قرار دهیم.

مضرات سختی آب

سختی موجود در آب دارای مضراتی است كه عبارتند از:

 • ایجاد رسوب در دیگهای بخار فشار بالا، باعث كاهش انتقال حرارت تیوبهای دیگ و در نتیجه کاهش راندمان دیگ می شود.در مقابل اپراتور اقدام به بالا بردن دمای كاری دیگ برای جبران كسری انتقال حرارت می نماید. این اقدام باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد. از طرف دیگر نیز باعث تركیدگی تیوبها بر اثر بیش از حد گرم شدن سطوح فلزی خواهد شد. استفاده از سختی گیر باعث پایین آمدن میزان این رسوبات مخرب در سیستم می شود.
 • علاوه بر ایجاد رسوب برروی دیواره لوله ها ، این سختی باعث خوردگی آنها نیز می شود . ترکیبات کربناتی در آب و حرارت دیدن آنها اسیدهایی چون اسید کربنیک بوجود می آورند که در خوردگی و پوسته پوسته شدن دیواره لوله های دیگ ها تاثیر بسیار زیادی دارند.
 • ایجاد رسوب برروی سطح حرارت مبدل های حرارتی و کاهش راندمان آنها.
 • ایجاد رسوب در برج خنك كن، چیلر و سایر سیستمهای برودتی باعث كاهش راندمان آنها می شود.
 • بعلت سختی موجود در آب، قدرت شویندگی انواع مواد صابونی كاهش می‌یابد بطوریكه بازدهی شوینده‌ها در آب سخت نصف بازدهی آنها در آب نرم است. بنابراین اگر دسترسی به آزمایشگاه برای اثبات وجود سختی در آب وجود نداشت می توان از میزان کف کردن صابون با آن آب به نتیجه رسید.استفاده از دستگاه سختی گیر مناسب باعث حفظ قدرت شویندگی این مواد می شود.
 • در صنایع نساجی و رنگرزی باعث افت كیفیت رنگ می‌شود.
 • سختی بیش از اندازه سختی در آب شرب (بیش از 500 PPM) برای سلامتی انسان مضر بوده و تشكیل انواع سنگهای كلیه، مثانه و سوء هاضمه از آن جمله می‌باشد. بنابراین برای کاهش سختی موجود در آب شرب ، از مخزن سختی گیر محتوی رزین بهداشتی استفاده می شود.

تقسیم بندی آب بر حسب سختی :

مطابق سازمان استاندارد کیفیت آب آمریکا ، آب های مورد استفاده در تاسیسات مکانیکی از نظر سختی به انواع زیردسته بندی می شوند :

 • آب مقطر : به آبی که سختی آن صفر باشد آب مقطر  گویند.
 • آب نرم : اگر آب دارای سختی بین 1PPM تا 17.1PPM باشد آنرا آب نرم می گویند.
 • آب اندکی سخت : به آبی که سختی آن بین 17.1PPM تا 60PPM باشد اطلاق می شود.
 • آب سختی متوسط : به آب دارای سختی مابین 60PPM تا 120PPM گویند.
 • آب سخت : آبی است که محدوده سختی آن بین 120PPM تا 180PPM باشد.
 • آب خیلی سخت : به آبی که سختی آن بیشتر از 180PPM باشد اطلاق می شود.

مفهوم سختی آب (Fouling)

سختی آب (آهک آب ) به بخشی از مواد و فلزات محلول در آب گویند كه ماهیت رسوبی دارند و معمولا بصورت لایه سفید رنگی برروی سطوح ظاهر می شوند. این مواد در اثر عبور آب از لایه های مختلف زمین جذب می شوند.  آنها از تركیبات آهن، منگنز، استرانسیم، آلومینیوم و به خصوص كلسیم و منیزیم بوجود می‌‌آیند. البته 4 مواد اول دارای نسبت بسیار كمتری در آب می‌‌باشند.

در آبهای طبیعی معمولاً غلظت كلسیم حدود 2 برابر منیزیم است در حالی كه در آب دریا غلظت منیزیم حدود 5 برابر كلسیم می‌‌باشد.

بنابراین برای تمام مقاصد عملی می‌‌توان سختی كل را برابر با مجموع یونهای كلسیم و منیزیم دانست.

وظیفه دستگاه سختی گیر از بین بردن کلسیم و منیزیم با استفاده از واکنش شیمیایی مابین رزین و رسوب محلول در آب می باشد.

بطور كلی سختی آب را می‌‌توان به دو بخش موقت یا دائم طبقه بندی نمود:

– سختی موقت آب (سختی كربناتی) :در حقیقت املاح بی‌كربنات كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت از حالت محلول به صورت غیر محلول و در نتیجه به رسوب تبدیل می‌‌شود.

– سختی دائم (غیر كربناتی): املاح سولفات، كلراید، نیترات و غیره با كلسیم و منیزیم است كه در اثر حرارت دادن رسوب نمی‌كند.

واحد سختی در كشورهای مختلف :

 •  آمریكا و ایران: هر یک میلی گرم کربنات کلسیم موجود در یک لیتر آب یک PPM گویند
 • انگلستان: هر 14.3 میلی گرم کربنات کلسیم موجود در آب ، یک Grain گویند.
 • آلمان: هر 17.8 میلی گرم کربنات کلسیم موجود در یک لیتر آب.

انواع سختی گیر و روشهای كاهش سختی آب

همانطوریكه گفته شد به علت مضرات سختی آب در انواع سیستمها باید آنرا توسط روشهای موجود كاهش داده یا حذف نمود.

فرآیندهای متداول در نرم نمودن آب شامل موارد زیر است:

 • ته نشینی شیمیایی: که با افزودن مواد شیمیایی مختلف به آب سبب بهم چسبیدن مواد زائد و سنگین شدن آنها  و در نتیجه ته نشینی آنها در مخزن آب می شود.
 • سختی گیر رزینی (تبادل کننده یونی) : در این روش آب را از یک بستر مواد مخصوص تبادل کننده یونی (رزین) عبور می دهند تا یونهای مضر آب جذب این مواد شود و آب عاری از سختی بدست آید. رزین های داخل مخزن سختی گیر ، یونهای کربنات کلسیم و منیزیم را از آب جذب کرده و آب نرم را به سیستم تحویل می دهد.
 • سختی گیر مغناطیسی : در این روش با استفاده از میدان مغناطیسی آهنربا ، یونهای مضر در آب را مانند یک گلوله بزرگتر بهم متصل می کنند تا وزن بیشتری در آب و سطح تماس کمتری با دیواره های لوله  پیدا کند.در اثر عبور این آب از داخل لوله ها ، اثر سرعت آب برروی این گلوله های سنگین بیشتر شده و مانع چسبیدن آنها به دیواره لوله می شود.
 • سختی گیر الکترومغناطیسی : روش کار این نوع سختی گیر مانند سختی گیر مغناطیسی می باشد با این تفاوت که در سختی گیر الکترومغناطیسی ، میدان مغناطیسی بجای آهنربا ، توسط یک سیم پیچ و جریان الکتریسیته که نقش همان آهن ربا را بازی می کنند ایجاد می شود.

تبادل كننده یونی(رزین ها)

رزین‌های تعویض یونی موجود در سختی گیر ذرات جامدی هستند كه می‌‌توانند یونهای نامطلوب را با همان میزان از یونهای مطلوب مشابه جایگزین نماید.

رزین کاتیونی و آنیونی

رزینهای مصنوعی از نوع سیلیكات آلومینیوم  و رزینهای معدنی از نوع زئولیت هستد كه در طبیعت بصورت سنگهایی یافت می‌‌شود كه می‌‌توانند كار زئولیت سنتزی را انجام دهند.

این مواد, یونهای سختی‌آور آب (كلسیم و منیزیم) را حذف كرده و به جای آن یون سدیم آزاد می‌‌كنند و از این رو به زئولیتهای سدیمی مشهورند.

* استفاده از آبهای گل آلود و دارای مواد معلق و همچنین آبهایی كه دارای املاح آهن، منگنز، مس و دیگر فلزات سنگین می‌باشند، رزینهارا فرسوده و آبدهی دستگاه سختی گیر را كم می‌كنند.

بنابراین توصیه می‌شود قبل از ورود آب به داخل دستگاه سختیگیر, مواد معلق در آب توسط دستگاه فیلتر شنی جدا شده و برای كاهش املاح فلزات سنگین تدابیر لازم بكار گرفته شود.

در سختیگیر بستر رزین می تواند ثابت(Fixed)  ویا شناور (Fluidizebed) باشد.

در سختی گیر از نوع بستر ثابت ، حجم رزین‌های داخل دستگاه انبساطی ندارد و آب ورودی از بالای دستگاه وارد شده و بیشترین تبادل یونی در قسمتهای بالای بستر رزین انجام می‌‌شود و در قسمتهای پایین بستر تصفیه نهایی انجام می‌‌شود.

با افزایش زمان سرویس، رزینهای بالای بستر اشباع شده و تبادل یونی در لایه‌های پایین ستون بستر انجام می‌‌شود . در نهایت زمانی فرا می‌‌رسد كه بقیه ستون بستر،  برای تعویض یون كافی نمی‌باشد .

در نتیجه در آب خروجی از دستگاه ، سختی مشاهده خواهد شد كه معرف پایان سرویس دستگاه می‌‌باشد. در این حالت، زمان احیاء نمودن سختی گیر فرا می‌‌رسد.

انواع رزین سختی گیر

تمامی آبهای طبیعی ، حاوی غلظتهای مختلفی از نمكهای محلول هستند .این نمكها در آب تفكیك شده و یونهای باردار بوجود می‌‌آورند. یونهای دارای بار مثبت كاتیون و یونهای دارای بار منفی آنیون نامیده می‌‌شوند.

رزین سختی گیر ها بر حسب موارد فوق به دو مدل رزین کاتیونی و رزین آنیونی تقسیم بندی می شود. در سختی گیرهای کاتیونی ، رزین توسط نمک (NaCl) احیا می شود .در نتیجه بدنه مخزن سختی گیر می تواند از جنس کربن استیل با پوشش اپوکسی باشد.

اما در سختی گیرهای آنیونی ، رزین توسط سود سوزآور احیا می شود. بنابراین بدنه مخزن حتما باید از جنس استنلس استیل 316 و یا فیبرگلاس ساخته شود و شیرآلات نیز باید از جنس استنلس استیل یا پلاستیک فشرده باشند.

طريقه كار و ساختمان دستگاه سختی گیر:

بصورت کلی یک دستگاه سختی گیر رزینی شامل قسمتهای مختلفی است که در زیر به آنها اشاره می شود:

 • یک مخزن استوانه ای که از جنس کربن استیل ، استنلس استیل ،گالوانیزه یا فایبرگلاس ساخته می شود. در داخل این استوانه تعدادی نازل نصب می شود تا عملیات آبکشی رزین راحت تر انجام شود. در داخل سختی گیر های فلزی معمولا یک صفحه فولادی سوراخدار که نازلها برروی آن نصب می شوند قرار می گیرد و معمولا دو دریچه بازدید ، یکی در بالا و یکی در پایین مخزن تعبیه می شود.
 • در داخل سختیگیر، ذرات رزین را قرار می‌‌دهند و برای نگهداری وجلوگیری از خروج رزینها و در زیر آنها از یك بستر سیلیس استفاده می‌‌شود. عمق رزین معمولاً بین 3-0.5 متر انتخاب می‌‌گردد و مقداری فضای خالی برای انبساط رزین در نظر گرفته می‌‌شود.
 • شیر سختی گیر و لوله کشی مربوطه  شامل لوله کشی بالا و پایین شیر، لوله کشی تانک نمک ، لوله هواگیری ، مانومتر و لوله کشی تخلیه.
 • تانک نمک و نمک که در کنار دستگاه قرار می گیرند و وظیفه احیای رزین در سختی گیر را بعهده دارند.

انواع سختی گیر:

از نظر كاربری، دستگاه سختی‌گیر دارای سه مدل كنترل دستی، نیمه اتوماتیك و اتوماتیك (برقی) می‌‌باشد.

 • سختی گیر دستی:

در كنترل دستی تمام مراحل شتشوی معكوس، احیاء و سرویس دستگاه از طریق شیرهای دستی توسط اپراتور انجام می‌‌شود. بنابر این تمامی مراحل شستشوی معکوس ، احیا ، مکش آب نمک و سرویس توسط شیرهای معمولی برنجی یا چدنی و به واسطه تشخیص اوپراتور دستگاه باید انجام شود.

سختی گیر دستی

 • سختی گیر نیمه اتوماتیک:

در سختی گیرهای نیمه اتوماتیک از یک شیر سلووالو استفاده می شود. این شیر بصورتی طراحی گردیده است كه تمام وظایف را بصورت بسیار ساده  انجام می‌‌دهد. در شیر سلووالو کاربر بصورت دستی اهرم  شیر را در یكی از سه حالت بکواش، احیاء و یا سرویس دهی قرار می دهد و بدین طریق دستگاه مراحل فوق را به آسانی انجام می دهد.

شیر سلووالو سختی گیر

 • سختی گیر اتوماتیک :

در سختی گیر اتوماتیک تمامی مراحل بکواش ، احیا و اجرا و پر کردن آب نمک توسط یکعدد شیر تمام اتوماتیک دیجیتال انجام می شود. این شیرها کاملا دیجیتالی هستند و طوری طراحی شده اند که به کاربر اجازه می دهند تا برنامه ریزی زمانی و مراحل مختلف را در حافظه شیر تعریف نماید. پس از آن شیر بصورت اتوماتیک تمام وظایف یک سختی گیر را در زمانهای تعیین شده توسط اوپراتور انجام میدهد.

شیر اتوماتیک رانکسین سختی گیر

شیر سختی گیر مورد استفاده در شرکت مبدل سازان مبنا:

همانطوریکه در بالاتر توضیح داده شد یکی از اصلی ترین پارامترهای تعیین قیمت سختی گیر ، نوع شیر آن می باشد. شیرهای نیمه اتوماتیک سلووالو جزو بهینه ترین و کارا ترین شیرای بکار رفته در سختی گیر می باشد. سختی‌گیرهای ساخت كارخانه مبدل سازان مبنا در دو نوع نیمه اتوماتیك با شیرهای سلو والو  و شیر های تمام اتوماتیک رانکسین بنا به سفارش خریدار ساخته می شوند.

بدنه مخزن سختیگیر تولید این کارخانه از نوع فولادی St-37 ساخت شرکت فولاد مبارکه می باشد. (لینک سایت شرکت فولاد مبارکه)

احیاء سختی گیر

شیر سلو والو شیر چند راهه

بعلت آنکه رزینها از تولید در کارخانه تا مصرف زمان طولانی را در انبارها طی می کنند و اگر در حالت احیا باشند ممکن است یونهای اضافی اطرافشان را جذب کنند ، کارخانه ها رزینها را در حالت اشباع تولید می کنند و باید در هنگام اولین استفاده، رزین را احیا نمود. بنابراین طبق وضعیتهای مختلف شیر ، رزین را از حالت اشباع به حالت احیا تبدیل می کنیم.

وضعیت شماره 1 (شستشوی معکوس Backwash)

در هنگامی که رزین به داخل مخزن ریخته می شود فشرده می گردد. برای اینکه رزین برای احیا آماده شود باید دانه های رزین از حالت فشرده خارج شوند. با قراردادن اهرم در وضعیت شمار 1  آب از زیر مخزن به داخل دستگاه وارد شده و از صفحات مشبك عبور كرده و از زیر به رزینها برخورد می‌نماید. پس از عبور آب از لابلای دانه‌های رزین، رزین دچار انبساط حجمی‌گردیده و جهت احیا و سرویس دهی دستگاه آماده می‌گردد. زمان بکواش رزین معمولاً بین 5 تا 10 دقیقه متغیر می‌باشد.

وضعیت شماره 2  (احیا  Regeneration) :

پس از اتمام مرحله شستشوی معكوس ،شیر را در وضعیت 2 قرار داده و سپس شیر فلكه منبع نمك را باز می‌نماییم تا آب نمك مورد لزوم از طریق اژكتور شیر از تانك نمك مكیده و از قسمت بالای مخزن به آن وارد شود. در هنگام تزریق آب نمك تبادل یونی ما بین رزین ونمك (Nacl) انجام شده و رزین احیا می‌شود.

 پس از تزریق آب نمك شیر فلكه آب نمك را بسته و در این حالت منتظر بمانید تا آب خروجی از لوله فاضلاب دستگاه از حالت شوری خارج شود.

وضعیت شماره 3 (سرویس دهی Run)

پس از شستشوی رزین با آب نمك و تست مجدد آن باكیت سختی، اهرم شیر را در وضعیت شماره 3 قرار داده تا دستگاه برای شروع بكار آماده و آب سخت به آب نرم تبدیل شود.

محاسبه سختی گیر

برای محاسبه سختی گیر ابتدا باید دبی عبوری از سختی گیر را بر حسب گالن در دقیقه بدانیم. بنابراین ، تعیین آب جبرانی سیستم از اهمیت خاصی برخوردار است. بعنوان مثال ممکن است سختی گیر برای آب جبرانی برج خنک کن استفاده شود. بنابراین باید مهندس محاسب با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه ، میزان آب جبرانی برج خنک کننده را محاسبه نماید. یا در سیستم های بخار ، باید میزان آب از دست رفته در سیستم که به هوا ونت شده است مشخص گردد.

در مرحله بعد باید میزان سختی در آب توسط کیت های سختی سنج بر حسب PPM مشخص شود. سپس مطابق فرمولهای زیر می توانیم ظرفیت سختی گیر و حجم رزین آن را  بر حسب گرین محاسبه نماییم.

Grain=3.5*GPM*PPM*T

Resin Volume=0.00083*Grain

Grain : واحد ظرفیت سختی گیر می باشد. هر 1000 گرین را یک کیلوگرین می نامند.

PPM : واحد سختی موجود در آب که توسط آزمایش بدست می آید.

T : زمان بین دو احیا برحسب ساعت ( معمولا 8 ساعت کاری در نظر می گیرند.)

Resin Volume: حجم رزین مورد نیاز که برحسب لیتر بیان می شود.

 • معمولا میزان جریان را در حدود 1-0.2 متر مكعب در دقیقه به ازای هر متر مكعب از حجم رزین در نظر می‌‌گیرند. هر چند كه حداكثر دبی جریان ورودی به سختی گیر به علت افت فشار محدود می‌‌شود  ولی حداقل دبی جریان به علت كانالیزه شدن نمی‌تواند خیلی كم باشد زیرا كانالیزه شدن باعث می‌‌شود كه قسمتی از زرین بدون استفاده باشد. از این رو سرعت آب از بستر زرین سختی گیر باید حدود یك متر در ساعت باشد.

نرم افزار محاسبه سختی گیر :

در صورت نیاز می توانید در نرم افزار ترموسافت به آدرس زیر ظرفیت سختی گیر مورد نیاز خود را به راحتی محاسبه فرمایید.

www.Thermosoft.ir

جزئیات سختی گیر های ساخت شرکت مبدل سازان مبنا

تمامی سختی گیر های تولید شرکت مبدل سازان مبنا دارای مشخصات زیر می باشند:

بدنه مخزن:

 • کپسول مخزن سختی گیر از جنس کربن استیل SA283-C با پوشش رنگ ضد خوردگی یا پوشش گالوانیزه و با ضخامت مناسب با فشار دستگاه ساخته می شود.
 • ضخامت دستگاه بر حسب فشار کاری سختی گیر که عمدتا 6BAR می باشد محاسبه و دستگاه بر اساس آن ساخته می شود.
 • کلگی های مخزن از نوع عدسی توریسفریکال عمیق ساخته می شود.
 • در بالای دستگاه یکعدد دریچه بازدید جهت پر کردن رزین و در پایین آن یک عدد دریچه دیگر جهت بازدید از نازلها و خالی کردن محتویات مخزن نصب می شود.
 • محاسبه و ساخت مخزن دستگاه با رعایت استاندارد ASME (سازمان استاندارد مهندسی مکانیک آمریکا) انجام می پذیرد.
 • داخل مخزن توسط دو لایه رنگ اپوکسی سفید  پوشش داده خواهد شد. بیرون مخزن نیز توسط دو لایه رنگ آلکیدی یا روغنی جهت حفاظت از خوردگی رنگ آمیزی می شود.

لوله کشی و شیرآلات:

 • جهت کاربری آسان دستگاه لوله کشی کامل برروی سختی گیر انجام می شود و شیر نیمه اتوماتیک سلو ولو یا شیر دیجیتال تمام اتوماتیك رانگسین در دو نوع جریانی یا زمانی برروی آن  نصب خواهد شد.
 • جهت آبکشی رزین ها از یک عدسی دوبل در داخل مخزن استفاده می شود که برروی آن تعدادی نازل مخصوص سختی گیر از جنس PVC چند لایه ساخت شرکت آمکور نصب می شود.
 • در قسمت فوقانی دستگاه و نازل ورودی آب ، یک یا چند عدد نازل آب پخش کن  نصب می شود.

رزین و محتویات:

 • رزین سختی گیر از نوع کاتیونی C100 ساخت شرکت پرولایت با کیفیت مرغوب و به مقدار لازم ارائه می شود.
 • بهمراه دستگاه یکعدد مانومتر ، نمک ، تانک نمک و سیلیس شسته شده به میزان لازم ارائه می شود.
 • یکعدد کیت سختی سنج بهمراه دستگاه جهت آزمایش آب ورودی و خروجی ارسال خواهد شد.
 • یک نسخه دستورالعمل جهت چگونگی نصب و راه اندازی و کاربری دستگاه بهمراه توضیحات کامل مراحل مختلف به خریدار ارائه می شود.

قیمت سختی گیر 

قیمت سختی گیر وابسته به چند ‍پارامتر می باشد. مهمترین ‍پارامتر تعیین قیمت سختی گیر مقدار رزین آن است. متاسفانه بعلت دلاری بودن قیمت رزین اعلام قیمت سختی گیر بصورت روزانه انجام می شود. دومین ‍پارامتر تعیین قیمت مربوط به مقدار ورق فولادی بکار رفته در بدنه مخزن سختی گیر می باشد. شیرآلات و لوله کشی هم از اصلی ترین ‍پارامترهای محاسبه قیمت سختی گیر رزینی می باشد.

لیست قیمت زیر در تاریخ 20-09-99 بروز رسانی شده است.

مدل ظرفيت

KGrain

دبي

GPM

قطر

cm

ارتفاع

cm

مقدار رزين

Lit

لوله كشي

In

وزن نمك

Kg

تانك نمك

Lit

وزن سيليس

Kg

 

قيمت

1 30 4.5 27 100 25 3/4″ 4 60 10 53.000.000
2 60 8.5 30 100 50 3/4″ 8 60 12 68.000.000
3 90 13 30 150 75 3/4″ 12 60 12 85.000.000
4 120 17 40 150 100 1″ 15 120 20 116.000.000
5 150 22 45 150 125 1″ 19 120 27 138.000.000
6 180 26 45 150 150 1″ 23 120 27 150.000.000
7 210 30 50 150 175 1 1/4″ 27 160 33 170.000.000
8 240 34 54 150 200 1 1/2″ 30 160 40 188.000.000
9 300 43 60 150 250 1 1/2″ 38 160 50 219.000.000
10 360 51 66 150 300 1 1/2″ 46 220 60 266.000.000
11 420 60 68 150 350 1 1/2″ 54 220 60 303.000.000
12 480 68 75 150 400 1 1/2″ 62 300 75 340.000.000
13 540 77 80 150 450 1 1/2″ 70 300 85 373.000.000
14 600 86 85 150 500 2″ 77 500 100 443.000.000
15 720 103 77 200 600 2″ 92 500 80 490.000.000
16 840 120 83 200 700 2″ 107 500 90 565.000.000
17 1000 140 90 200 825 2″ 127 750 110 643.000.000
18 1200 170 100 200 1000 2 1/2″ 154 750 140 790.000.000
19 1500 214 114 200 1250 2 1/2″ 190 1000 170 956.000.000
20 1800 257 122 200 1500 4″ 230 1000 200 1.290.000.000
21 2000 286 129 200 1675 4″ 255 1500 220 1.445.000.000
22 2200 314 130 250 1825 4″ 280 1500 230 1.573.000.000
23 2500 357 135 250 2075 4″ 320 1500 250 1.712.000.000
24 3000 429 145 250 2500 4″ 385 2000 280 1.952.000.000
25 3500 500 152 250 2925 4″ 450 3000 300 2.180.000.000

لطفا جهت دريافت كاتالوك اينجا كليك كنيد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *