,

مبدل حرارتی هلیكال

مبدل حلزونی یا مبدل هلیکال

مبدل حرارتی هلیكال یک مبدل دو لوله ای است که از یک لوله فنری شکل و یک مخزن ساخته شده است. در داخل لوله های این مبدل باید سیالی وارد شود که دارای دبی کم ، میزان سختی کم و افت فشار مجاز زیاد باشد. از این نوع مبدل بیشتر در پکیج های آبگرم بهداشتی استفاده می شود.   مبدل حرارتی هلیكال از یك یا چند لوله با تعداد محدود اما با طول بلند تشكیل شده است كه با توجه به سطح مقطع عبوری كمی كه دارند برای دبی های پایین طراحی شده اند. طول بلند آنها نیز باعث بوجود آمدن بیشترین تفاوت دمایی بین ورودی و خروجی سیال داخل لوله خواهد شد.بخاطر همین در تهیه آب بهداشتی یک آپارتمان که باید دمای آب مصرفی با دبی كم (مثلا با 2 تا 4 گالن در دقیقه) تا 60 درجه سلسیوس بالا رود بسیار مناسب می باشد.

 

نقشه مبدل حلزونی یا مبدل هلیکال
بخاطر آنكه بتوانند این لوله ها را در كمترین فضا جانمایی كنند آنها را بصورت فنری (هلیكال) می سازند تا به راحتی درون یك پوسته استوانه ای شكل قرارگیرد.

کاربرد مبدل هلیکال

مبدل هلیکال در برخی تجهیزات مانند پکیج ها که نیاز به یک حجم ذخیره کوچک داریم و از طرفی فضا محدود است و نمی توان از لوله های مستقیم در مبدل استفاده نمود ، بکار می رود.

کاربرد دیگر این مبدل زمانی است که یک سیال دبی کمی داشته و عملا استفاده از مبدل پوسته و لوله و چندلوله ای مقدور نباشد.

هنگامی که یکی از سیالات دو یا چند فازی شود نیز می توان از این نوع مبدل استفاده نمود.

در ضمن زمانی که فشار یکی از سیالات کم بوده یا افت فشار مجاز کم باشد می توان آنرا به داخل پوسته مبدل هلیکال فرستاد. زیرا در سمت پوسته ، افت فشار ناچیزی وجود دارد.

 

کویل مبدل حلزونی

مبدلهای هلیكال ساخت شركت مبدل سازان مبنا دارای یك پوسته از جنس كربن استیل ، استنلس استیل یا گالوانیزه مرغوب است كه داخل آن یك یا دو ردیف لوله مسی بصورت هلیكال نصب شده است .
محاسبه ترمال و مكانیكال این نوع مبدل بصورت دقیق توسط مهندسان این شركت انجام می پذیرد تا بالاترین راندمان حرارتی از مبدل بدست آید.

 

جزئیات
دارای یك پوسته از جنس كربن استیل ، استنلس استیل یا گالوانیزه مرغوب

كويل از جنس مسی يا استنلس استيل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *