,

منبع انبساط بسته

كاربرد منبع انبساط بسته :

منبع انبساط بسته : در سیستمهای تاسیساتی ، هنگامی که دمای مدار توسط دیگها بالا می رود ،به مرور آب دچار انبساط حجمی می شود. اگر آب در یک سیستم مدار بسته باشد ، انبساط حجمی آب باعث بالا رفتن فشار وارده به تجهیزات شده و باعث ترکیدگی و خسارت در سیستم خواهد شد. برای جلوگیری از این موارد ، باید از طریقی این فشار را خنثی نمود. بنابراین از مخزنی بنام منبع انبساط استفاده می شود. مخازن انبساط در حقیقت دارای دو کاربرد می باشند . اولا باعث خنثی شدن فشار حاصل از انبساط حجمی آب برروی تجهیزات می شوند. ثانیا برای تزریق آب جبرانی به سیستم مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع منبع انبساط :

  • منبع انبساط باز : این نوع منابع معمولا بصورت مکعبی بوده و در پشت بام نصب می شوند. کاربرد آنها معمولا در سیستمهای کم فشار و با دمای معمولی تا 80 درجه می باشد و بیشتر برای مدارهایی بگار می رود که دیگ آبگرم منبع گرمایی آنها می باشد.
  •  منبع انبساط بسته: مخزنی است بصورت استوانه و تحت فشار که عموما در موتورخانه نصب می شود. در مدارهایی که دمای سیستم بالا می باشد و امکان تبخیر بیشتر است و یا می خواهیم منبع انبساط را در موتورخانه نصب کنیم و یا سیستم بصورت تحت فشار می باشد می توانیم از منبع انبساط از نوع بسته استفاده کنیم.

منبع انبساط بسته چگونه کار می کند؟

همانطور که می دانیم گازهای خنثی نظیر ازت در مقابل اثرات دما تغییرات فیزیکی کمی دارند .اما در برابر تغییرات فشار مانند یک فنر عمل می کنند و شوکهای فشاری را خنثی می کنند . بنابراین در قسمت بالایی مخازن انبساط بسته ، ازت پر می کنند تا تغییرات حجمی آب توسط آن خنثی شده و شوکهای فشار ناشی از تغییرات دما از سیستم حذف شود.

اتصالات منبع انبساط بسته:

  • ورودی ازت : در بالاترین نقطه مخزن نصب می شود تا بتوان در صورت نیاز به ازت، آنرا توسط کپسول به اندازه مورد نیاز به مخزن شارژ نمود.
  • اتصال به مدار : لوله اتصال به مدار معمولا در زیر مخزن نصب می شود.
  • ورودی آب جبرانی: در زیر مخزن نصب می شود و از این طریق آب جبرانی از طرف سختی گیر را  به مخزن وارد می کنند.
  • سایت گلس: برای اطلاع یافتن از سطح آب و ازت بکار می رود و در کنار مخزن نصب می شود.
  • مانومتر و ترمومتر : برای سنجش فشار و دمای داخل مخزن بکار رفته و در بالای مخزن نصب می شوند.
  • دریچه بازدید: در مواردی که منبع انبساط بسته بزرگ است و نیاز به تمیزکاری و بازدید داخلی دارد یکعدد دریچه بازدید برروی مخزن نصب می شود.
  • پرکن سریع : جهت پر کردن ایتدایی سیستم و دیگ که نیاز به آب زیاد می باشد استفاده می شود و بوشن آن معمولا در بالای مخزن قرار می گیرد.
  • تخلیه : زمانی که می خواهیم مخزن را از آب خالی کنیم استفاده می شود و اتصال آن در زیر مخزن تعبیه می شود.

بدلیل آنکه باید سطح آب مخازن مسلط بر دیگها باشد ، منبع انبساط بسته نیز باید بالاتر از دیگ و عموما زیر سقف موتورخانه نصب شود.

جنس منبع انبساط بسته :

جنس بدنه مخازن انبساط بسته معمولا از کربن استیل ، گالوانیزه و یا استنلس استیل می باشد. البته ضخامت بدنه مطابق استاندارد و با مشخص بودن پارامترهایی چون فشار کار مخزن ، خوردگی مجاز و جنس بدنه تعیین می شود.

محاسبه حجم منبع انبساط بسته:

برای محاسبه حجم مخزن انبساط بسته می توانید با مراجعه به سایت ترموسافت، به راحتی حجم مخزن مورد نیاز را محاسبه فرمایید. ( لینک سایت ترموسافت )

قیمت منبع انبساط بسته:

بعلت نوسانات قیمت مواد اولیه ، قیمت منابع انبساط بسته به روز می باشد . لذا در صورت نیاز به قیمتها ، لطفا با کارشناسان فروش این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

جدول انتخاب منبع انبساط بسته:

منبع انبساط بسته

Model Capacity
( lit )
Dimansion
D(cm) L(cm)
MSTH.1 300 52 140
MSTH.2 400 59 150
MSTH.3 500 65 150
MSTH.4 600 65 170
MSTH.5 800 72 200
MSTH.6 1000 80 200
MSTH.7 1200 90 200
MSTH.8 1500 100 200
MSTH.9 2000 100 250

طراحي بر حسب استاندارد ASME

ساخت از جنس استنلس استيل ، گالوانيزه يا كربن استيل

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *