,

مبدل استخر ترموپول

مبدل استخر ترموپول

مبدل استخر چیست؟

مبدل استخر وسیله ایست که برای گرمایش آب استخر بکار می رود . وظیفه مبدل حرارتی، گرم کردن آب استخر تا محدوده استاندارد 26 الی 30 درجه سلسیوس می باشد. در حقیقت این دستگاه در مدار سیرکوله آب استخر و پس از پمپ و فیلتر نصب می شود تا آبی زلال و گرم در استخر برای شناگر مهیا شود. انرژی مورد نیاز این مبدلها از طریق دیگ آبگرم یا بخار تامین می گردد. یعنی از یکسو آب استخر و از سمت دیگر آب داغ دیگ وارد مبدل می شود تا پس از انتقال حرارت آنها در مبدل ، آب استخر گرم شود.

 

مبدل استخری ترموپول

 شرکت مبدل سازان توانسته است با بهره گیری از مهندسین با تجربه و نرم افزارهای روز دنیا نظیر ASPEN ONE مبدل های نسل جدید گرمایش استخر را با برند اختصاصی ترموپول تولید نماید. طراحی این مبدل ها با لحاظ نمودن شرایط اقلیمی کشور ، سلیقه مصرف کننده ایرانی و رفع ایراداهای قبلی انجام گرفته است.

اجزای این مبدلها بصورت كامل از جنس استنلس استیل 304 و بصورت فشرده ساخته می شود تا علاوه بر طول عمر بالا ، راندمان حرارتی آن نیز بیشتر شده و نصب آن در كمترین فضا ممكن باشد. در ضمن فشرده سازی ابعاد مبدل ، هزینه های خرید ، نصب و انرژی مصرفی را کاهش می دهد.

این مبدل ها بصورتی محاسبه شده اند كه با دیگر تجهیزات  مدار همخوانی كامل داشته باشند. این همخوانی از چند وجه در مبدل های استخری ترموپول رعایت شده است :

1- از منظر دمایی : در برخی كاتالوگهای خارجی ، دمای آب دیگ تا 90 درجه سلسیوس درج شده و اختلاف دمای ورود و خروج آن در مبدل بجای ۱۰ درجه ، تا ۱۵ درجه نیز ذکر شده و محاسبه سطح حرارتی آنها بر اساس این شرایط انجام شده است. اما همانطور كه می دانیم در ایران دمای دیگ های آبگرم ، حداكثر تا 80 درجه سلسیوس تنظیم می گردد. پس مبدل های حرارتی ترموپول با توجه به این دما محاسبه شده اند. بنابراین در طراحی آنها ، سطح حرارتی و طول بیشتری در نظر گرفته شده است تا با استفاده از دیگ های تولید کشور ، مبدل نیز جوابگوی انتظارات مشتری گرامی باشد.(مشخصات نمونه خارجی)

2- از منظر دبی : مطابق استاندارد Ashrae ، دبی آب استخر ورودی به مبدل های ترموپول ، برحسب یكبار سیركوله کل آب که هر 6 ساعت می باشد در نظر گرفته شده است. با اینكار دبی مبدل با دبی پمپ ها و فیلتر های استخر همخوانی خواهد داشت .

3- از منظر متریال : تمامی اجزاء مبدل استخری ترموپول از جنس استنلس استیل 304L تولید می گردد. در طراحی آن تمامی پارامترهای خوردگی و رسوب در نظر گرفته شده و ضخامت هر قسمت از مبدل با توجه به میزان PH آب استخر محاسبه شده است. ضخامت تیوبهای داخلی مبدل ترموپول 1 میلیمتر و پوسته آن 3 میلیمتر می باشد كه از نمونه خارجی آنها ضخیم تر بوده و طول عمر بالاتری خواهد داشت. در ساخت مبدل استخری ترموپول برای بالا بردن راندمان ، تیوبهای كاروگیت (شیاردار) بکار می رود. استفاده از این تیوبها باعث مغشوش شدن جریان سیال در داخل لوله و افزایش انتقال حرارت شده و در نتیجه راندمان حرارتی مبدل بالاتر خواهد رفت.

4- از منظر نگهداری : مبدل استخری ترموپول در دو نوع ساده و فلنج دار تولید می گردد. اگر نگهداری استخر اصولی انجام شود و انواع رسوب و مواد زائد به مبدل وارد نشود ، از مبدل ساده كه ارزان تر است استفاده می شود. در غیر اینصورت می توان  از مبدل های فلنج دار ترموپول استفاده نمود . این مبدلها قابلیت بازشوندگی هدهای جلویی و تمیزكاری داخل تیوبها را دارد.

محاسبه مبدل استخر

برای محاسبه ظرفیت مبدل استخر، ابتدا باید حجم استخر را بدست آوریم. سپس مطابق استاندارد ASHREA به محاسبه بارهای حرارتی آن بپردازیم. ابتدا باید زمان پیش گرمایش را از جداول مربوطه استخراج کرده و دبی مبدل را بر حسب آن محاسبه کنیم. در استاندارد ، زمان پیش گرمایش استخر معمولا 24 ساعت و دبی تصفیه آن هر 6 تا 8 ساعت در نظر گرفته شده است. پس برای محاسبه دبی ، حجم استخر را بر زمان پیش گرمایش تقسیم می کنیم و دبی مبدل را بدست می آوریم.سپس با استفاده از فرمولهای مربوطه به محاسبه بارهای پیش گرمایش ، بار نفرات حاضر، بار اتلاف حرارتی از سطح و …  می پردازیم.

بخاطر پیچیدگی و وقت گیر بودن این محاسبات ، شما کاربر گرامی می توانید به راحتی به لینک زیر وارد شده و توسط نرم افزار ترموسافت ، مبدل حرارتی استخر مورد نیاز خود را محاسبه فرمایید. (برای ورود اینجا را کلیک کنید)

در این نرم افزار ، به بخش “استخر،سونا و جکوزی” وارد شده و  آیکون مبدل را انتخاب کنید تا به برنامه مربوطه هدایت شوید. سپس با انتخاب “محاسبه مبدل حرارتی استخر” می توانید انواع بارهای حرارتی استخر و مبدل مناسب را محاسبه نمایید.

 

نحوه نصب مبدل استخر:

طریقه نصب مبدل حرارتی استخر بسیار ساده می باشد. کافیست لوله ورودی و خروجی استخر را مطابق شکل زیر به دو سر مبدل وصل کرده و ورودی و خروجی آب دیگ را نیز به قسمت پوسته آن متصل نمایید. البته باید توجه داشته باشید که اینکار را مطابق جهت های نشان داده شده انجام دهید . زیرا باید جریانهای ورودی و خروجی آب دیگ و استخر مخالف هم باشند تا بالاترین راندمان از مبدل حاصل گردد.

انتخاب مبدل استخر ترموپول

برای انتخاب مبدل استخر، می توانید توسط جدول زیر بر اساس حجم استخر ، مبدل مناسب را انتخاب فرمایید. بعنوان مثال اگر یک استخر 70 مترمکعب دارید می توانید از یک مبدل ترموپول با ظرفیت 80 کیلووات یعنی مدل TPM-80 استفاده نمایید. توجه بفرمایید که این ظرفیت برای مبدل های استخر ترموپول و با سطح حرارتی خاص آن طراحی شده و ممکن است در برندهای دیگر جوابگوی نیاز شما نباشد.

 

 

ویژگی های مبدل استخری ترموپول THERMOPOOL-TPM Type:

 • طراحی و تولید مبدل ترموپول جهت استخر در ظرفیتهای بالا تا 600Kw برای اولین بار در كشور
 • تمامی اجزاء مبدل شامل پوسته،تیوب،تیوب شیت، بوشن و بافلها بصورت كامل از جنس استنلس استیل تولید می گردد.
 • دستگاه دارای تیوبهای شیاردار (کاروگیت) جهت تبادل حرارتی بهتر و افزایش راندمان می باشد.
 • ضخامت تیوبهای داخلی 1mm بوده و از نوع بدون درز برای ورود آب استخر با فشار كاری حداكثر 10 بار می باشد.
 • پوسته مبدل به ضخامت 3mm بوده و مناسب گردش آب دیگ با فشار كاری 7 بار می باشد.
 • مبدلهای استخری ترموپول با رنگ الکترواستاتیک كوره ای پوشش دهی می شوند.
 • مطابق استاندارد ASHRAE ، دبی تمامی مبدلها برحسب یكبار گردش كل آب استخر در هر 6 ساعت می باشد.
 • در طراحی مبدل استخر ، دمای اولیه آب 4 درجه سلسیوس و دمای نهایی بعد از  24 ساعت 26 درجه سلسیوس در نظر گرفته شده است.
 • در هنگام پیش گرمایش استخر ، ورودی آب دیگ به مبدل 80 درجه سلسیوس تنظیم گردد.
 • مبدل های استخر ترموپول در دو طرح “ساده” و “فلنج دار” (برای تمیزكاری رسوب داخل تیوبها) قابل سفارش می باشد.
 • طراحی و ساخت مبدلهای ترموپول بر حسب استانداردهای ASME و TEMA انجام می پذیرد.
 • در صورت نیاز مشتری ، امكان تولید مبدل ترموپول از جنس SS316L نیز وجود دارد.

 

گارانتی مبدل استخر ترموپول THERMOPOOL :

 • مبدل استخر یا جكوزی ترموپول از تاریخ ساخت به مدت 3 سال گارانتی می باشد.
 • مبدل های حرارتی ترموپول دارای خدمات پس از فروش به مدت 10 سال می باشند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *