,

اواپراتور پوسته و لوله

اواپراتور چیلر

اواپراتور چیست:

اواپراتور (Evaporator) دستگاهی است که از طریق جذب گرمای یک سیال ، باعث بالا رفتن دما یا گرمای نهان در سیال دیگر شده و در نهایت آنرا تبخیر می کند. در طبیعت اینکار توسط خورشید یا آتش انجام می شود . اما در صنعت پروسه تبخیر کاربردهای فراوان دارد. از اواپراتورها برای تبخیر انواع سیالات ، تغلیظ مواد شیمیایی و بویژه صنایع تهویه مطبوع استفاده فراوانی می شود.

اواپراتور در صنعت تهویه مطبوع برای سرمایش آب یا هوا بکار می رود .اواپراتورهایی که برای سرمایش هوا بکار می روند معمولا از نوع مبدل های پلیت فین یا اصطلاحا کویل رادیاتوری می باشند. اما اواپراتورهایی که برای سرمایش آب استفاده می شوند از نوع پوسته و لوله یا صفحه ای می باشند. آب خنک شده پس از خروج از اواپراتور برای مصارف زیادی کاربرد دارد. از جمله می توان به استفاده از آن در سرمایش انواع دستگاههای تهویه مطبوع نظیر فن کویل ، هواساز ، ایرواشر و دستگاههای صنعتی موجود در کارخانجات اشاره نمود.

اواپراتور چگونه کار می کند:

در اواپراتورها ، سیال گرم نظیر آب به داخل تیوبها هدایت می شود. گازهای مبرد نیز توسط نازلها به پوسته وارد می شوند. برای آنکه بتوانیم بالاترین جذب حرارت را از آب داشته باشیم باید مبرد در فشاری تنظیم شده باشد که با جذب گرمای آب ، تبخیر شود.

انواع اواپراتور : 

اواپراتورها در تهویه مطبوع بصورتهای مختلفی ساخته می شوند.

  • اواپراتور پوسته و لوله ای (Shell And Tube Evaporator)
  • اواپراتور پلیت فین (Plate Fin Evaporator)
  • اواپراتور صفحه ای (Plate Evaporator)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *