,

دی الکالایزر

دی الکالایزر

دی الکالایزر چیست؟

Dealkalizer

با تبخیر آب در دیگ بخار ، بی کربنات موجود در آب یونیزه شده و به دی اكسید كربن و در مرحله بعد به اسید کربنیک تبدیل می شود. در نتیجه آبِ سیستم را ، اسیدی  کرده و باعث خوردگی لوله ها و دیگر تجهیزات مسیر می شود. بنابراین باید یونهایی که باعث اسیدی شدن یا قلیایی شدن آب می شود را توسط دستگاهی به نام دی الکالایزر حذف نمود.

دی الکالایزر دستگاهی مشابه سختی گیر است ، اما رزین داخل آن متفاوت می باشد. این دستگاه برای حذف یونهایی بکار می رود که باعث قلیایی یا اسیدی شدن آب می شوند. بنابراین دستگاه بصورت دو ستون کنار هم یا اصطلاحا دوقلو ساخته می شود. یکی از این مخازن شامل رزین کاتیونی و یکی از آنها حاوی رزین آنیونی می باشد. با عبور آب از ستون آنیونی ، کربنات ، یونهای بی کربنات و سولفات با یونهای کلرید مبادله می شود. ستون کاتیونی نیز مانند سختی گیر عمل می نماید كه در پستهای قبل به طرز كار آن اشاره گردید.

دی الکالایزر اتوماتیک

احیای دی الکالایزر

 در داخل ستون اول دی الکالایزر مانند سختی گیر ، رزین كاتیونی قرار دارد و ستون دوم نیز حاوی رزین آنیونی می باشد که باعث حذف عوامل قلیایی آب می شود . رزین های مورد استفاده در این مخازن، پس از مدتی اشباع شده و باید احیا شوند. احیای رزینهای توسط نمک و سود سوزآور انجام می پذیرد. بنابراین بدنه مخازن باید از جنس استنلس استیل یا فایبرگلس ساخته شود. لوله کشی دی الکالایزر نیز باید از همین جنس باشد تا از خوردگی شیرآلات و لوله ها جلوگیری شود. برای تزریق نمک و اسید از سه روش استفاده می شود : اژکتور، پمپ یا تزریق ثقلی.

شرکت مبدل سازان مبنا تولید کننده انواع دی الکالایزر اتوماتیک و دستی با ارائه بهترین رزین های اروپایی در خدمت صنعت تاسیسات کشور می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *