, ,

مدار دی اریتور طرح برجک دار

مدار دی اریتور 1

 

مدار دی اریتور طرح برجک دار

 

Tray-Type Deareator

 

بصورت خلاصه ، اساس کار دی اریتور برجک دار بر پایه پاشش آب داغ از بالای یک برجک است. در اثر پاشش آب داغ ، اکثر گازهای خورنده و مضر از آن جدا می شوند. مراحل جداسازی گازها در دی اریتور بترتیب زیر می باشد:

در مرحله اول باید آب تغذیه از طرف مخزن کندانس یا سختی گیر به بالای برجک وارد شود و توسط نازلها از بالای برجک به پایین پاشیده شود .در مرحله دوم باید بخار از زیر برجک تزریق شود تا بصورت غیرهمسو با آب تماس پیدا کرده و دمای آب بالا رود و گازهای مضر آن خارج شود.در مرحله سوم نیز در مخزن زیر خود دپو شده و در صورت نیاز ، توسط نازل پایین دستگاه بطرف دیگ جریان می یابد.

 

 

مدار دی ا

 

مدار آب دی اریتور برجک دار:

دی اریتور دارای چهار ورودی و دو خروجی می باشد.دو ورودی مربوط به آب و دو ورودی مربوط به بخار می باشد. ورودی اول، آب برگشتی از سیستم می باشد که دوباره از مخزن کندانس به برجک وارد شده و هوازدایی می شود. ورودی دوم نیز آب جبرانی  است که باید از سمت سختی گیر وارد برجک دی اریتور شود. برای جبران آب مصرف شده در مدار و کنترل سطح آب ، از یک لول کنترل که برروی مخزن نصب است کمک می گیریم. سپس سر راه ورودی آب جبرانی به برجک ، یک شیر برقی قرار می دهیم تا توسط لول کنترل باز و بسته شده و آب جبرانی به دی اریتور وارد شود.برای کارکرد بهتر این مدار می توانیم بصورت آپشنال یک شیر صافی،شیر یکطرفه ، شیر کشویی و مدار بای پس نیز اضافه نماییم.

 

مدار بخار دی اریتور برجک دار:

در دی اریتور برجک دار دو ورودی بخار وجود دارد . ورودی اول در قسمت زیرین برجک نصب می شود . این بخار باید بصورت جریان مخالف با آب داخل برجک تلاقی نماید تا باعث گرمایش آب تا نزدیک دمای جوش شود. لذا از یک شیر ترموستاتیک یا تلفیق شیر برقی و سنسور دما استفاده می شود تا در صورتیکه دمای آب کمتر از 85 درجه سانتیگراد باشد مسیر بخار را باز نماید.

ورودی بخار دوم نیز در زیر مخزن دپو نصب می شود و برای پیشگرمایش آب داخل مخزن بکار می رود تا آب ورودی به دیگ همیشه گرم بوده و دچار شوک حرارتی نشود. برای کنترل دمای آب مخزن هم می توان از یک ترموستات و شیر برقی یا یک شیر ترموستاتیک جهت تزریق بخار استفاده نمود.

 

مدار خروجی دی اریتور:

همانطور که در بالا ذکر شد ، دی اریتور دارای دو خروجی می باشد . یک خروجی مربوط به سرریز مخزن می باشد . آب اضافی باید هنگامی که آب به بالاترین نقطه تعیین شده در مخزن رسید و ورودی و خروجی بالانس نگردید ، تخلیه شود. لذا از یک خروجی برروی بالاترین نقطه عدسی مخزن جهت تخلیه آب اضافی استفاده می شود. برای آنکه بخار همراه آب خارج نگردد ، از یک تراپ بخار در سرریز استفاده می شود . و در نهایت خروجی تراپ سرریز به مخزن کندانس هدایت می گردد.

خروجی آخر نیز همان خروجی اصلی می باشد که در پایین ترین نقطه مخزن قرار دارد. این خروجی به پمپ های تغذیه دیگ بخار وصل می شوند تا آب مورد نیاز دیگ را تامین نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *